Poseł Kropiwnicki: Pomoc mieszkańcom to mój obowiązek

– Ponad 1200 osób skorzystało z darmowego wsparcia mojego Biura Porad Prawnych. Cieszę się, że mogłem wspomóc mieszkańców w trudnej dla nich sytuacji – mówi legnicki poseł PO Robert Kropiwnicki.


Niedawno podsumował Pan swoją czteroletnią, parlamentarną kadencję. Oprócz rozpoczętej budowy drogi ekspresowej S3, czy przebudowy szpitala wojewódzkiego, jest coś co mocno przykuwa uwagę – aż 1200 osób, które skorzystały z bezpłatnej pomocy prawnej biura poselskiego. Jak to możliwe?

Kiedy poprosiłem o przygotowanie podsumowania, sami byliśmy zdziwieni, że tak duża liczba mieszkańców zgłosiła się po pomoc. Ale to prawda, rocznie udzieliliśmy około 300 porad, a kolejka zainteresowanych ustalona jest na kilka tygodni do przodu. To pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie mieszkańców na bezpłatne wsparcie prawników. I jednocześnie jak ważne jest, by osoby w trudnej sytuacji mogły z takiego wsparcia skorzystać. Cieszę się, że jako poseł tej ziemi mogłem pomóc mieszkańcom.

 A z jakimi sprawami mieszkańcy przychodzą najczęściej?
Bardzo dużo spraw dotyczy prawa pracy i wszystkiego co związane z prawem rodzinnym i spadkowym. Wiele osób szuka też u nas pomocy w zakresie prawa mieszkaniowego i szerzej – pomocy społecznej. Z zasady nie zajmujemy się prawem karnym, bowiem wymaga ono właściwie stałego kontaktu z adwokatem, ale gdy zgłasza się osoba zainteresowana tą materią, pokazujemy ścieżkę otrzymania obrońcy z urzędu.

W tym roku przyjęto ustawę o darmowej pomocy prawnej dla osób w trudnej sytuacji. Od 1 stycznia 2016 r. w każdym powiecie powstaną takie punkty bezpłatnego doradztwa. Co Pan o tym sądzi?
Bardzo się cieszę, że ustawa, nad którą pracowałem w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka wejdzie w życie. Te 1200 osób, które skorzystały ze wsparcia mojego biura pokazuje, jak istotne jest by takie punkty istniały w całej Polsce. Łatwy dostęp do pomocy prawnej jest bowiem jednym z warunków korzystania ze swoich praw przez każdego obywatela. To dobrze, że ustawa gwarantuje taką bezpłatną pomoc osobom w trudnej sytuacji, jak seniorzy, młodzież, posiadacze Karty Dużej Rodziny, kombatanci, czy osoby korzystające z pomocy społecznej.

Obecna kadencja parlamentu zbliża się do końca. W nowej również planuje Pan uruchomienie biura porad prawnych?
Oczywiście. Pomoc mieszkańcom to mój obowiązek. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z pomocy prawnej i w tym momencie. Wystarczy skontaktować się z którymś z moich biur poselskich: w Legnicy, Chojnowie, Bolkowie lub Złotoryi. W Legnicy mieści się ono przy ul. Mickiewicza 21, tel. (76) 856-03-06. Wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby skorzystać z Biura Porad Prawnych, serdecznie zapraszam do kontaktu.